Utrinek z romanja molitvene skupine ACM

Molitvena skupina Apostolstva sv. Cirila in Metoda se je za god svetega Alojzija podala na romanje v župnijsko cerkev Marijinega rojstva v Robu. Pot je 16 udeležencev pripeljala na cilj preko Iga in Krvave peči. Do rojstnega kraja Primoža Trubarja je 6 km. Tako smo naš duhovni dogodek  povezali z ekumenskimi prizadevanji v Evropi, posebej med katoličani in protestanti. Ta prizadevanja nam je položil na srce p. Zdravko Jakop, srce in duša molitvene skupine, ki je vodil romanje in v prelepi in skrbno vzdrževani cerkvi daroval sveto mašo. Povabil nas je naj nagovorimo svoje prijatelje in znance, da se pridružijo skupini.

Ogledali smo si najvišji slap na Dolenjskem, 30 m visoki Kobilji curek. Šli smo v središče evropske lepote ali po Vodniku prstan Evropini, saj smo se ustavili v sečišču evropskih pešpoti Baltik - Jadran in Atlantik - Črno morje. Na ostankih 1700 let starih rimskih obrambnih zidov - CLAUSTRA  ALPIUM IULIARUM – smo razmišljali o tem, kje in kako so rimski cesarji kot voditelji takratne združene Evrope želeli braniti »ožjo Italijo«, a je niso ubranili. Primož Trubar je bil rojen 9. junija in je ime prejel po svetniku ki goduje na ta dan. Ustavili smo se pri njegovem zavetniku in pri cerkvi sv. Primoža in Felicjana 817 m nad morjem v senci mogočne lipe s čudovitim pogledom proti Ribnici in Kočevju Bogu izročili svoje prošnje in zahvale. Zahvale gredo tudi prijaznim vaščanom Roba in Zgonč, ki hranijo ključ in vzorno skrbijo za obe cerkvi.

Zapisal: Drago Čepar 22. 6. 2023
Fotografije:
M. Pavšek: V cerkvi Marijinega rojstva
D. Čepar: Mozaik pred cerkvijo v Robu so naredile domačinke.  Pod lipo je bila prijetna senca in lep razgled, Tridesetmetrski slap