SOBOTA, 20. 5., ROMANJE za ŽENSKE na Goriško, V Sloveniji in Italiji.

Romanje skupine za ženske župnije Vič

V soboto, 20. maja nas je več kot 40 žensk župnije Vič poromalo po okolici slovenske in italijanske Gorice. Namen je bil, da si ogledamo nekaj cerkva, ki jih je poslikal slovenski slikar Tone Kralj  in spoznamo življenje na Goriškem v začetku 20. stoletja, ki sta ga zaznamovali dve svetovni vojni.

Naš prvi cilj je bila cerkev v Vrtojbi, kjer je Kralj naredil veliko sliko Križanega, pod katero lahko najdemo marsikateri obraz – pravične pod njegovo desno roko in krivičnike po levo. Sliko in samo Vrtojbo nam je predstavil znani zgodovinar, dr. Renato Podbersič.

Nadaljevale smo proti Italiji in se ustavile v Štandrežu, kjer nas je tamkajšnji župnik, g. Karlo Bolčina zelo prijazno sprejel in nam slikovito orisal življenje Slovencev v župniji ter nam predstavil poslikave v čudoviti cerkvi sv. Andreja. Po ogledu smo imele na župnijskem vrtu prijetno malico.

Naslednji cilj je bila cerkev sv. Silvestra v Pevmi. Tamkajšnji župnik, g. Marijan Markež, službuje tam že 40 let, zato so bili njegovi opisi kraja in cerkve zelo prijetni za poslušanje.

Naš končni cilj je bila Kostanjevica nad Novo Gorico, frančiškanski samostan, v katerem se vedno počutimo domače, tudi zato, ker je p. Boštjan Horvat tam župnik in smo si ga zelo želele obiskati. Po ogledu grobnice Burbonov in dišečega vrta vrtnic, je p. Boštjan za nas daroval sveto mašo, ki smo jo s petjem olepšale pevke viške župnije. Po maši je sledilo obvezno slikanje in kosilo v samostanski obednici. Hvaležne smo p. Boštjanu, da nam je pripravil tako prijetno druženje.

Seveda na koncu ni manjkal niti kratek nakup, na poti proti domu pa smo nekaj izvedele še o Kraljevi ženi Mari in slovenski pravičnici Zori Pičulin.

Mojca Sojar