Avtor: zuljvic Objavljeno: 13. 03. 2006

Pred praznovanjem 800 letnice - pismo provincialnega ministra

Sv. Frančišek v svoji Oporoki pravi, da mu je Najvišji sam razodel pozdrav, ki naj ga izrekajo njegovi bratje: Gospod naj ti da mir. Ta pozdrav tudi mi danes posredujemo vsem vam, ko živimo v svetu, ki ga uničujejo vojne, nasilja, socialna nepravičnost, lakota in naravne nesreče skoraj apokaliptičnih razsežnosti. Vsak dan se kažejo nove razpoke, ki ogrožajo svetovni mir in graditev ravnotežja med narodi. Različne oblike fundamentalizma, nacionalizma in novega imperializma postajajo izvor spopadov med kulturami in verami. Neusmiljena pravila globalizacije trga podreja vrednoto življenja ekonomiji, priviligira le nekatere in na obrobje potiska mnoge najšibkejše: ženske in otroke, ostarele in bolne. V Frančiškovem duhu spričo vsega tega njegovi bratje ne smemo in ne moremo ostati pasivni ali zgolj ganjeni, nemočni gledalci, oziroma da bi s prstom kazali na druge. V takem svetu in v luči našega jubileja - 800 letnice ustanovitve našega reda, se Frančiškovi bratje še bolj čutimo poklicani slediti Jezusu, ki je prišel, da prinese blagovest ubogim in oznanilo svobode ter razodetje veličine Božje ljubezni do človeka. Frančiškov pozdrav: Gospod naj ti da mir izrekamo vsem možem in ženam, otrokom in mladini, vernim in vsem, ki v srcu dobro mislijo. S svojim delom in pričevanjem želimo graditi mostove miru med različnimi kulturami in verami, ki bodo omogočili dostojno in varno bivanje, spoštovanje in dostojanstvo osebe, harmonijo s stvarstvom in srečo z Bogom, ki je posrednik pravega miru.

Papež Janez Pavel II. je ob priliki svoje zlate maše dejal, da moramo kristjani znati praznovati različne jubileje kot so: življenski, zakonski, duhovniški, redovniški. Vsako praznovanje najprej obrne naš pogled nazaj, ko se z hvaležnostjo spominjamo svoje preteklosti, kaj smo naredili iz sebe in iz svojega življenja; usmeri pa naš pogled tudi v prihodnost, ki jo sprejemamo iz božjih rok kot dar, odgovornost in nalogo. Tudi Frančiškovi bratje po svetu in v Sloveniji smo se odločili, da v hvaležnosti do preteklosti in v odgovornosti do prihodnosti, praznujemo 800 letnico ustanovitve našega frančiškanskega reda. Svestni smo si, da so naši bratje ustvarjali z delom in molitvijo čudovito zgodovino, o kateri lahko s ponosom drugim govorimo; imamo pa pred seboj tudi nalogo, da kot Frančiškovi bratje gradimo prihodnost. Prav zato smo se odločili, da skupno z vami stopimo na pot naše duhovne priprave na veliki jubilej leta 2009, ko se bomo spominjali 800 letnice naše navzočnosti v Cerkvi in v svetu. Na to pot bomo krenili v sredo, 15. 3. 2006 ob 10.uri v cerkvi sv. Frančiška v Ljubljani - Šiška. Na tej poti proti velikemu jubileju bi vam radi pogumno, preprosto in prepričljivo predložili Frančiškovo drznost, izvirnost, ustvarjalnost in svetost. Z vašo pomočjo bi radi ostati zvesti Frančiškovi karizmi in odgovorili na zahteve sedanjega sveta. Vabimo vas, da se nam pridružite.